IMPLANTOLOGIJA
Zubni implantati
KAKO SE IMPLANTAT UGRAĐUJE?
Prvo, potrebno je ugraditi implantat u kost. Riječ je o bezbolnom zahvatu, koji se obavlja u lokalnoj anesteziji u kojem se implantat, koji izgleda poput vijka, uvija u kost. Implantat se prekriva gingivom. Tokom sljedeća dva do šest mjeseci, kost urasta u mikroskopske pore na površini implantata i time se implantat učvršćuje u kosti. Tokom tog vremena zub se može privremeno nadomjestiti jednim od mnogih načina.
Sljedeći je korak zahvat otkrivanja implantata i postavljanje nastavka na implantat. Taj nastavak služi kako bi se na njega mogla postaviti krunica. To je u biti analog bataljku brušenog zuba. Prekriveni implantat, otkrivanje implantata nakon oseointegracije i konačan izgled nakon postavljanja krunice.
DA LI STE VI KANDIDAT ZA IMPLANTATE?
Idealni kandidat za implantate je osoba dobrog općeg i oralnog zdravlja. Potrebna je dovoljna količina kosti vilice kako bi se mogli ugraditi implantati, a najbolji kandidati imaju zdrave desni, bez parodontne bolesti.
Kontraindikacije za dentalne implantate mogu biti:
- Mladi pacijenti čiji rast vilica još nije završio
- Trudnice
- Teški pušači- pušenje usporava cijeljenje i može ugroziti uspješnost implantata
- Pacijenti koji su primili terapiju zračenja glave i vrata
- Osobe s kroničnim bolestimaili sistemskim problemima, koji uključuju visoki krvni pritisak, dijabetes, bolesti vezivnog tkiva, hematološke bolesti, bolesti imunološkog sistema – osobe s takvim bolestima mogu biti dobri kandidati za implantate u slučaju da je bolest kontrolirana
- Osobe koje uzimaju lijekove koji suprimiraju imunološki sustav
- Bruksizam – pretjerana sila može smanjiti uspješnost implantata
PRIPREMA ZA UGRADNJU IMPLANTATA
Inicijalna procjena uključuje pregled usne šupljine i zuba te detaljnu stomatološku i opću anamnezu.
Potrebno je učiniti rentgenske snimke koje će pružiti uvid u količinu kosti na području u koje će se ugraditi implantat, i uzeti otisak za izradu modela, prema kojem se može detaljno isplanirati plan terapije. Terapiju implantatima najčešće provodi tim stomatologa, parodontolog ili oralni kirurg koji ugrađuju implantate, i stomatolog-protetičar koji izrađuje nadogradnju na implantat.